Tasarım Bebekler – Özelliklerin Seçimi

Moleküler biyoloji ve genetik mühendisliğinin hızlı gelişiminin bir getirisi olan ve Dünya üzerinde oldukça büyük tepkilere yol açan bir uygulamadan bahsedeceğiz. 

Bu uygulama anneden alınan yumartaların ve babadan alınan spermlerin in vitro(canlı dışında) döllenmesi sonucu meydana gelen zigotların istenilen özelliklere sahip olanlarının seçilmesi veya gen düzeyinde yapılan düzenlemeler sonucu oluşan zigotun anne rahmine yerleştirilmesi sonucu tasarım bebeklere sahip olunmasıdır.

Bu yöntem ailede bulunan kalıtsal hastalıkların bir sonraki kuşağa aktarılmasının önlenmesi ve hastalık sahibi olan bireylerin kardeşlerinin meydana getirilmesi ile kök hücre tedavisinde oldukça fayda sağlamaktadır.

İngiltere’de yaşayan ve Diamond-Blackfan anemisi hastası olan Charlie Whitaker’ın annesi Amerika’ya giderek bir tasarım bebek sahibi olmuş ve Charlie kardeşinden alınan kök hücreler ile tedavi edilmiştir(2003 yılı).

Tasarım bebek karşıtlarının savundukları düşünceler ise; bu bebeklerin kötü amaçlar için ve ağır şartlar altında yetiştirilme ihtimalleri, seçilmeyen embriyoların yok edilecek olması, cinsiyet seçimi nedeniyle dünyanın dengesinin bozulacağıdır.

Bunu Paylaş!

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*