Pisagor – Sayıların Babası

M.Ö. 570-495 yılları asında yaşamış olan Pisagor İyonyalı bir matematik aşığıdır. Pisagor gerek matematiğin gücüne olan inancı gerekse matematiğe olan felsefik yaklaşımı nedeniyle sayıların babası olarak adlandırılmaktadır.

Pisagor kendini tezat bir şekilde bilim sever bir filozof olarak tanımlamıştır. Pisagor Filozof, matematikçi ve Pisagorculuk akımının kurucusu gibi birçok sıfata sahip olmuştur.

Bir başka matematik dehası olan Tales’in öğrencisi olan Pisagor hocasının yoğun ısrarları üzerine Mısır’a gitmiştir. Bu ısrarın nedeni; daha nitelikli bir bilgi birikimi ve çalışma imkanının Mısır’da elde edilebilecek olmasıdır.

Ege denizinde bulunan Sisam adasında dünyaya gelen Pisagor, Mısır’da geçirdiği sürenin sonunda Sisam adasında dönmüş buradan da İtalya’da bulunan Kroton kentinde gizli bir topluluk oluşturmuştur.

Pisagorculuk akımının benimsendiği topluluğun kuralları oldukça katı ve döneminin ilerisinde olarak tanımlanabilir. Bu kurallara uyulmamasının ölüme varan sonuçları olduğu düşünülmektedir. Pisagor okulunda katılımcılar matematikçiler ve öğrenciler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır; bahsettiğimiz kurallar matematikçiler için uygulanmıştır. Bu kurallardan bazıları; dünyevi herhangi bir maddiyata sahip olmamak, ruh göçü öğretisi doğrultusunda et yememek, çok ve doğru olmayan konuşmalardan kaçınmamak, okuldan ayrılma durumunda kesinlikle geri dönememek olarak sıralanabilir.

Pisagorculuk akımının hüküm sürdüğü bu okulda içinde bulunduğumuz dönemde dahi aşılamamış olan kadın erkek eşitliği katı bir şekilde uygulanmıştır. Kadın matematikçiler de aynı kurallara tabi ve diğer matematik öğrencileri ile aynı kategoriye konulmuştur. Pisagor’un eşi Theano da bir matematikçiydi.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*