Mide Küçültme Operasyonu

Tüketilen besinlerin genetiğinin değişimi, hızlı ve çok sayıda ürün elde etmek amacı ile hormon ve çeşitli zirai ilaçların kullanımı, hareketsiz yaşam tarzlarının yaygınlaşması nedeni ile son zamanlarda artan bir frekansta görülen obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan mide küçültme(tüp mide) operasyonu nedir?

Diyet ve egzersiz programlarının yetersiz kaldığı obezite vakalarında cerrahi müdahaleler kullanılmaktadır. Bunların en yaygın örnekleri; mide kelepçesi, tüp mide ameliyatlarıdır.

Tüp mide operasyonu son zamanlarda oldukça yaygınlaşan lapraskopi yöntemi ile neredeyse kanamasız ve oldukça hızlı iyileşme periyodu ile en çok tercih edilen uygulamadır.

Bu yöntemde hastanın ameliyat için uygun olduğu uygun testler sonucu, uzman bir hekim tarafından onaylandığında ameliyata başlanarak mevcut midenin %80’lik kısmı çıkarılır. Küçülen mide hacmi sayesinde hastanın alabileceği kalori miktarı kısıtlanır ve bu sayede kilo verme görülür.

Ameliyat sonrası; hasta ilk periyotta sıvı, sonrasında püre ve belirli bir süre sonrasında küçük miktarlarda katı beslenmeye başlar. Fakat unutulmamalıdır ki; dengesiz ve aşırı beslenmenin tekrar görüldüğü vakalarda mide hacmi eski haline dönerek kilo alımı gerçekleşebilir…

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*