Kök Hücre – Muhteşem Değişim Kabiliyeti

Tıp alanında adı sıkça geçen ve birçok hastalığa tedavi olacağı söylenen kök hücreler, bulunduğu doku içerisinde birçok hücreye dönüşme ve sınırsız bölünme kabiliyetinde olan hücre gruplarına verilen isimdir.

Döllenme sonucu meydana gelen zigotun ardışık mitoz bölünmeler(segmentasyon) ile farklılaşmamış hücre kümesi oluşturduğu söylenebilir. Bu hücrelerin DNA baz dizilimleri birbiri ile aynıdır, sonrasında meydana gelen hücre tabakaları ve doku çeşitleri bu hücrelerin aktif gen bölgelerinin farklı oluşundan kaynaklanmaktadır. Yani bütün hücrelerimizin taşıdıkları genetik yapı aynıdır(yumurta ve sperm haricinde).

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu birçok organda ve dokuda yetişkin kök hücrelerin bulunduğu, hasar görme durumunda içerisinde bulunduğu doku hücrelerine dönüşerek doku kaybı ve işlev eksikliğini giderdikleri kanıtlanmıştır. Yetişkin kök hücrelerin başlıca kaynakları; plasenta, kemik iliği ve yağ dokudur.

 Yetişkin kök hücreler her doku çeşidine dönüşemeyip, bir miktar değişim geçirdiklerinden dolayı embriyonik kök hücreler tedavide daha çeşitli bir yelpazede kullanılabilir. Embriyonik kök hücreler, döllenmenin 5. Gününde meydana gelen hücre kümesinden elde edilebilir. Ortalama 150 hücreden oluşan ve daha anne rahmine yerleşmemiş bu kümeden alınan hücreler laboratuvar ortamında birçok hücreye dönüşebilme kapasitesine sahiptir.

Kök hücreler kullanılarak bir çok doku ve ilerleyen günlerde organ oluşumu gerçekleştirildiğinde birçok fizyolojik hastalığın kalıcı tedavisinin sağlanacağı düşünülmektedir.

Bunu Paylaş!

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*