İnternet Bağımlılığı

Son yıllarda oldukça hızlı yaygınlaşan internet ve sosyal medya bağımlılığı tehlikeli bir hal almaktadır. Bunun altında mevcut durumundan memnun olmayan bireylerin farklı mecralar arayışıdır. İnternet ödül/ceza sistemi sayesinde bu bireylere olmak istedikleri kişinin erişilebilir olduğunu hissettirir.

İnternetin çekici gelmesinin altında ödül/ceza sisteminin yattığını söylemiştik bunu biraz açalım. Bahis sitelerinde kazanma umudu, sosyal medyada özgürlük hissi, arkadaşlık sitelerinde çekici partner bulma ihtimali, genel olarak internette özgürlük duygusu oluşumuna neden olan etkenlerdir.

Peki bağımlılık seviyesinde olunduğu nasıl anlaşılır. Kişinin bu teşhisi koyması pek olası olmayacaktır. J  Yakın  çevrenizde araba kullanırken sosyal medyayı kontrol ihtiyacına karşı koyamayan, aile toplantılarında dahi televizyon, telefon veya internette uzun süre vakit geçiren, telefonu yanında olmadığında kendini eksik hisseden veya internetsiz ortamlarda huzursuz olan kişileri gördüğünüzde bu durumun bağımlılık olduğunu fark edip gerekli uyarıyı yapmalısınız.

Erkeklerin internet bağımlılığı oranı kadınların neredeyse iki katıdır. Bunun nedenlerinin kadınların geleceğe dair hedefleri, aile içi sorumluluk duygularının daha baskın oluşudur.

Bağımlılık tedavisinde uygulanan yöntem; 2-3 hafta düzenli ilaç tedavisinin ardından uyaranlardan uzak tutulma(hastanede yatış dönemi), bireysel ve grup terapileridir.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*