İmplant Cerrahisi

Farklı nedenler ile kaybedilen diş veya dişlerin yerine çene kemiğine bağlantılı olarak yapılan ve genellikle titanyum yapısında yapay diş kökleri implant olarak adlandırılmaktadır.

İmplant teknolojisi öncesinde köprü, takma diş ile giderilen diş kayıpları, bu teknoloji sayesinde oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir şekilde giderilmektedir. İmplant işlemi öncesi hastaya röntgen, kan testi, klinik muayene uygulanarak operasyona uygun olup olmadığı saptanır. Bazı bireylerde görülen çene kemiği güçsüzlüğü veya yükseklik yetersizliği çeşitli önlemler ile giderildikten sonra operasyon gerçekleştirilir.

İmplant operasyonu sırasında; diş eksiği bölgenin diş eti açılarak hekim tarafından ufak bir cerrahi operasyon ile implant yerleştirilir. İyileşme dönemi sona erdiğinde ise diğer dişler ve ağız yapısı ile uyumlu protez diş implanta yerleştirilerek tedavi sonlandırılır.

İmplantın kullanım süresi ağız hijyeni ile doğrudan etkilidir. Son zamanlarda ömür boyu garantili implant operasyonları yapılsa dahi hijyene dikkat edilmesi ikinci bir operasyona gerek olmadan uzun yıllar sağlıklı kullanım sağlamaktadır.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*