İkizler Paradoksu

 

Bir çok kişinin tanıdığı ve birçok sözü fiziğin ilerlemesine katkıda bulunan bilim insanı Albert Einstein’ın en büyük merakı ışığın ilerlemesi ve özellikleri olmuştur.

 Einstein bir saat kulesinin yakınında olduğunu ve saatin on ikiyi vurduğunu gördüğünde, saate vuran ışık ışınlarının kendisine yansıdığını düşünmüş fakat saatin ilerleyişini görmeye devam etmesinin nedenini ışığın zamansız olmasına bağlamıştır. Bu çıkarımın ardından ışığın üzerinde hareket etmesinin nasıl olacağı hayalini kurmuştur.Fakat ışık hızına erişmenin kütleli bir cisim için mümkün olmayacağı da bilmektedir..

İkizler Paradoksu zamanın göreceli oluşunun, ışık hızına yakın hızlarda mümkün olacağını ön gören bir düşünce deneyidir.

Dünya’da bulunan tek yumurta ikizlerinden birisi ışık hızına yakın bir hız ile uzaya yollanarak geri geldiğinde, Dünya’da bulunan ikizine kıyasla daha genç olduğu görülecektir. Bunun nedeni ise ışık hızına yakın olan hızlarda zamanın yavaş akışı yani uzay zaman bükülmesidir.

Albert Einstein ile ilgili merakınızı biraz olsun giderebilmek için National Geographic tarafından çekilen Genius dizisinin birinci sezonu tam size göre.  Uzay zaman bükülmesini beyaz perde de konu alan yıldızlar arası filmini de önermemiz yerinde olacaktır. 🙂

Bunu Paylaş!

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*