Hirudoterapi – Sülük Tedavisi

Son yıllarda sağlık alanında alternatif tedavi yöntemlerinin kullanımı hızla artış göstermektedir. Bunun nedeni güncel tedavi yöntemlerinin çok sayıda yan etkilerinden kurtulmak ve tedavi maliyetlerinin düşürülmesidir.

Kökeni M.Ö. 15. yüzyıla uzanan sülük tedavisi son yıllarda ozon tedavisi ile beraber uygulanarak birçok hastalık ile mücadelede kullanılmaktadır. Sülük tedavisinin hacamattan en büyük farkı sülük tarafından vücuda salınan ve iyileştirici özelliğe sahip 106 enzimin varlığıdır.

Sülük parazit olan bir canlı olup, yaşamını konak canlı üzerinde sürdürür ve ihtiyacı olan besinleri canlının kan dokusundan sağlar. Bu sırada konağının canının yanmasını engelleyen salgılar meydana getirir.

Sülük tedavisi genellikle sırt, alın, baldır ve iltihaplı dokuların bulunduğu vücut bölgelerinden yapılır. Göz, genital bölgeler ve vücutta yer alan ince derili bölgeler ile sülüğün teması oldukça zararlıdır.

Sülük tedavisi kullanılan hastalıklardan bazıları; diyabet, guatr, sinüzit, gut hastalığı, egzama, sedef, obezite olarak sıralanabilir.

Bunu Paylaş!

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*