Hacamat-ArınmaHz. Muhammed zamanından beri islam inancına sahip kişiler tarafından uygulanan hacamat uzun bir süredir birçok ülkede koruyucu veya tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan bir yöntemdir.

Sırt, bel, kafa ve bacakta bulunan farklı bölgelere, belirli derinlik ve sayıda bistüri veya neşter ile açılan kesilerden kupa, bardak, şişe ve boynuz gibi yapılar ile vücutta birikim gösteren kirli kanın akıtılması prensibi ile uygulanır. Birçok hastanede bu uygulamada uzmanlaşmış hekim tarafından uygulanmaktadır. Oldukça steril koşullarda uygulanması gereken bu uygulama yetkin olmayan kişilerce uygun olmayan koşullarda da gerçekleşebilmektedir.

Bağışıklığın güçlenmesi, damar tıkanıklığının önlenmesi, biyolojik ritmin hızlandırılması, karaciğer ve dalak gibi kan üretimi yapan organlarda işlevsel hızlanma, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması, kan üretiminin artması, psikolojik rahatsızlıkların tedavisi, yüksek tansiyon tedavisi, kas ağrıları ve kas sertleşmesinin önlenmesi gibi birçok alanda kullanılan hacamatın yararları sayılamayacak kadar fazladır.

Hacamatın yapılabileceği saat ve tarihler oldukça önemlidir. Hicri ayın 17., 19., 21. ve 23. gününde yapılan hacamatın uygulanma saatleri ise; güneşin doğuşundan sonraki 2-3 saat ve öğle ezanından sonraki 2-3 saattir. Bu zaman aralıklarının bilimselliğini sorgulayabilirsiniz fakat yapılan araştırmalarda bu zaman dilimlerinde vücut metabolizmasının oldukça aktif olduğu saptanmıştır.

Hacamat regl dönemindeki kadınlara, hemofili hastalarına, organ nakli yaptıran kişilere ve ilgili hekimin risk grubu olarak sınıflandırdığı hastalara uygulanamaz.Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*