Gen Terapisi

Günümüzde birçok kalıtsal ve kronik hastalığın tedavisi amacıyla gen düzeyinde araştırmalar yapılmaktadır. Bunun nedeni saç renginden boy uzunluğuna, cinsiyetten ten rengine birçok fiziksel özelliğimiz hücrelerimizde bulunan DNA molekülünde bulunan genler ile belirlenmektedir.

Çocuğun genetik yapısı anne ve babasından gelen genlerin bir kombinasyonu olarak belirlenir. Ayrıca çevresel etkenler nedeniyle gen yapısında bir takım değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin nedeni çevre şartlarına uyumun sağlanması ve hayatta kalma oranının artmasıdır.

Gen terapisi yapısı bozulan veya doğuştan gelişiminde sorun olan özelliklerin kalıcı olarak tedavi edilmesine olanak sağlar. Anne karnındaki fetüsün içerisinde geliştiği amniyon sıvısından örnek alınarak canlının kromozom haritası çıkarılabilir. Bu sayede hasarlı genler tayin edilerek değiştirilebilir. Fakat gen terapisi oldukça zordur, bunun nedeni canlının trilyonlarca hücreden meydana gelmesidir. Herhangi bir gende olan aksaklık veya yapısal bozukluk bütün hücrelerde bulunur.

Gen terapisi sayesinde diabet(şeker hastalığı), tiroit hastalıkları(guatr, kretenizm vb.), albinoluk gibi hastalıklara kalıcı çözümler bulunabilir. Bu gelişmeler uzun vadeli çalışmalar sonucu meydana gelmesi beklenen tedavi yöntemleridir.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*