Ergen Beyni – Muhteşem Potansiyel

Ebeveynlerin korkulu rüyası olan ergenlik dönemi genellikle 12-24 yaş arası görülen ve sanıldığının aksine oldukça faydalı bir dönemeçtir.

Ergenlik dönemindeki kişilerin sorumsuz, aşırı cesur, düşüncesiz, asi, başına buyruk, umursamaz gibi sıfatlar ile tanımlandığı herkes tarafından bilinmektedir. Kimi zaman aşırıya kaçan düşüncesiz davranış ve söylemlerin, oldukça basit ve tıbbi bir açılaması bulunmaktadır. Son yıllarda birçok denek ile yapılan çalışmalarda(beynin çalışma ve gelişiminin izlenmesi) beynin istemli hareketler, değerlendirme merkezi olan beyin korteks bölgesinin bu dönemde olgunlaştığı saptanmıştır.

Ergen beyni; gelişimin hızlı ve kökten gerçekleştiği bir dönem olduğundan bireyin ileriki hayatında oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde bir rol model arayışı ve kısıtlamalardan kaçınma davranışları kendi öz benliğin bulunması yolunda atılan oldukça gerekli evrelerdir.

Ergenlik döneminde doğru yönlendirme ile hayat boyu etkili olacak davranışlar ve düşünce biçimleri kazanılabilir. Bu dönemin en büyük olumsuzluğu rol model arayışı ve arkadaş edinme konusunda detaylı değerlendirmenin gerçekleşmemesidir.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*