Embriyo Dondurma İşlemi İle Hamileliği Erteleme

Gün geçtikçe maruz kalınan kimyasal maddeler ve mutasyon sonucu çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin karşısına çıkan olumsuzlukların sayısı artmaktadır. Bu olumsuzlukların bir kısmını yumurta ve spermlerin sayıca az üretimi, üretilen üreme hücrelerinin döllenmeye elverişsiz oluşu ve anne adayının sağlık durumu nedeniyle gebeliği tamamlayamaması oluşturmaktadır.

Tüp bebek yöntemi en çok başvurulan tedavi yöntemi olmakla birlikte, embriyo dondurma işlemi de gitgide artan bir uygulamadır. Tüp bebek yöntemini kısaca, çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücrelerinin in vitro(canlı dışında) döllenmesinin sağlanmasıyla oluşan zigotların belirli bir süre geliştirilerek uygun dönemde anne rahmine yerleştirilmesi olarak açıklayabiliriz.

Üreme hücrelerinin alınması sırasında sayıca çok fazla yumurta ve sperm toplanabilmektedir. Bu hücrelerin döllenmesinden sonra tüp bebek yöntemi ile birkaç embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinin ardından geriye kalan embriyolar saklanabilmektedir. Döllenmenin ardından 2. Ve 6. Günler arasında dondurularak -196 derece santigrat sıcaklığında nitrojen tanklarında 5 yıla kadar saklanan embriyolar çiftin isteğine bağlı olarak kötü sonuçlanan hamileliğin ardından tekrar deneme amaçlı veya tekrar çocuk sahibi olma amacı ile kullanılabilir.

Bu tedavi yönteminin başarılı sonuç vermesinin en önemli etmenlerinden biri dişiden yumurtanın alınma zamanıdır. 38 yaş öncesinde alınan yumurtanın döllenmesi ile elde edilen embriyoların dişiye transferi sonucu %50 ve üzeri başarı sağlanırken 40 yaş üzerinde ise başarı oldukça düşüktür.

Embriyo dondurma işlemi, iş hayatı nedeniyle hamileliği erteleyen, kemoterapi gibi kuvvetli bir tedavi gerektiren hastalıklara sahip veya erken dönemde sağlıklı yumurtalarını embriyoya dönüştürerek ileriki dönemde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından da uygulanmaktadır.

Bunu Paylaş!

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*