Cahit Arf – Bir Deha

10 liralık kağıt paraların arkasında yer alan portresine rağmen çoğu kişi tarafından başarıları tam olarak bilinmeyen bir defa olan Cahit Arf 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir.

Balkan savaşları zamanında ilk olarak İstanbul’a göç eden ailesi Cahit Arf 5. Sınıftayken İzmir’e yerleşir ve matematik öğretmenin ilgisini çeker. Oldukça yatkın olduğu matematik branşında yaşıtlarının çözemediği soruları çözebilen Arf’ın bu eğilimi ailesinin de ilgisini çeker. Ailesi tarafından  Fransa’daki St. Louis Lisesi’ne gönderilen Arf 3 yıl süren lise eğitimini yüksek bir başarı göstererek 2 yılda bitirir.

Lise eğitimini tamamlayan Arf ülkesine döner ve sınırlı sayıda başarılı öğrencinin katıldığı bir sınavda başarıya ulaşarak birçok bilim insanı yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e gitmeye hak kazanmıştır. Üniversite eğitimini tamamlayan Arf bir süre Galatasaray lisesinde matematik öğretmenliği yapmış ve bu süreçte İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde Doçent adayı olarak çalışmıştır.

1937 yılında Göttingen Üniversitesine giderek oldukça zor bir konuda doktora yaparak 1938 yılında Türkiye’ye dönmüştür.1943 yılında profesör, 1955 yılında ise ordinaryüs unvanını almaya hak kazanan Arf 1974 yılında TÜBİTAK bilim ödülüne sahip olmuştur.

Ezberlemeyin; matematik de heykel, resim ve müzik gibi bir sanattır diyen Cahit Arf’ın bir çok buluşu Dünya literatüründe oldukça önem arz etmektedir.

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*