Beyinle Etkileşim Halindeki Biyonik Uzuvlar – Hissetmek Mümkün

Şiddetli kazalar, doğuştan gelen gelişim bozuklukları nedeniyle kol ve bacaklarda görülen eksiklik protez teknolojisi ile bir miktar giderilmekteydi. Fakat bu protezler birey tarafından kontrolü kısıtlı olan ve çok kullanışlı olmayan bir çözümdü.

Biyonik uzuvlar teknolojinin ilerlemesi sonucu elde edilen, biyolojik sistemlerin teknolojik uygulamalar ile taklit edilmesi ilkesi ile üretilmiştir. Beynin korteks(istemli davranış merkezi) bölgesinin haritası çıkarılarak biyonik uzuv ile teması sağlanabilmektedir. Bu etkileşimi sağlama amaçlı Motor nöronlar(sinir hücreleri) beyinden aldığı hareket emrini uzva ileten hücreler, duyu nöronları ile uzuvda algılanan hissin beyine iletimini sağlayan hücreler biyonik uzuv ile bağlanmaktadır.

Uzuv ve beyin arasındaki bağlantının sağlanması amacı ile sinirsel iletiler(impulslar) elektrotlar aracılığı ile çeşitli şiddetlerdeki elektrik akımına dönüştürülür.

Uzuv ve beyin arasında kurulan etkileşim sayesinde beyinsel kararlar ile hareket sağlanabilir. Aynı zamanda uzuv tarafından algılanan maddeler beyin tarafından da algılanır. Bu sayede klasik protez teknoloji ile yapılması neredeyse imkânsız olan ve ince motor becerileri isteyen iş kollarında ve dağcılık gibi uç spor dallarında birey herhangi bir zorluk çekmeden başarılı olacaktır. Ayrıca estetik kaygısını ortadan kaldıracak biyonik deri üretimi de oldukça ilerleme kaydeden bir mecradır.

Bunu Paylaş!

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*