Aziz Sancar – Hayallere Adanmış Bir Hayat

8 eylül 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. Aziz Sancar, sekiz çocuklu bir ailenin 7. Çocuğudur. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de alarak üniversite için 1963 yılında İstanbul’a gelerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesini birincilik ile bitirmiş ve doğduğu yer olan Savur ilçesinde 2 yıl sağlık ocağında görev yapmıştır.

Kanser oluşumu, kanserin yayılma düzeni, kanser tedavisi ve DNA onarım mekanizmaları üzerine oldukça meraklı olan Prof. Dr. Aziz Sancar NATO-TÜBİTAK bursu ile Johns Hopkins Üniversitesine kabul edilmiştir.

1977 yılında Teksas Üniversitesinde biyoloji alanında doktorasını tamamlayan Aziz Sancar,1977-1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalıştı. Klinik uygulamalardan çok Biyokimya ve Biyofizik alanında çalışarak 415 bilimsel makale ve 33 kitap yazan Sancar bu alanlarda oldukça değerli buluşlara imza attı.

2005 yılında Türkiye Bilimler Akademisi asil üyesi seçildi. Ve 2015 yılında Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile beraber Nobel Kimya Ödülünü kazandı.

Türkiye’de birçok genç ve meslektaşına ilham ve ümit kaynağı olan Aziz Sancar bize hayallerin istikrarlı çabalar ile gerçeğe dönüştüğünü hatırlatmıştır…

Bunu Paylaş!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*