5G – Yeni Nesil Mobil İnternet

Nesnelerin interneti olarak anılan ve aktif internet kullanımına sahip sektörlerde heyecan ile beklenen 5G teknolojisi 2020 yılında Kore’de kullanılmaya başlayacak. Fakat bu teknolojinin tün Dünya’da yaygınlaşması ve uygulamaya geçmesi tahminlere göre 2022 yılında gerçekleşecek…

İnternet günümüzde motorlu taşıtlardan, güvenlik sistemlerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. İnternet özellikle ev aletleri, makineler ve arabalar gibi teknolojik aletler arasında iletişim kurulmasına katkı sağlamaktadır.

Günümüzde kullanılan 4G/LTE teknolojilerinden ortalama 1000 kat daha fazla verinin yönetebilecek olması 5G’nin en büyük avantajları arasındadır.

Ülkemizde bulunan santrallerin %60’ı 3G, %40’ı ise 2G ile destekleniyor. Bu nedenle kapsama alanı ile olan mesafeye göre 3G’den 2G’ye düşüş nedeniyle aktarım kalitesi sekteye uğramaktadır.

2G’de görülen saniyenin parçalara bölünmesi ve o zaman diliminde belirli bir kullanıcıya işlem hakkı tanınması, son kullanıcıya adaletsiz oluşu nedeniyle şuan talebi karşılamada yetersiz kalmaktadır. Nesnelerin interneti ise sistemler arası etkileşim noktasında bütün kullanıcılara karşı adil olacaktır…

Bunu Paylaş!

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*